Ako sa učiť cudzí jazyk?

12.06.2017

Už sme povedali cudziemu jazyku svoje áno, rozhodli sme sa, že sa mu ideme venovať. Každý z nás má na to svoj dôvod - niekto to potrebuje najmä kvôli možnosti lepšej práce, iný kvôli cestovaniu a rozprávaniu sa s viacerými zaujímavými ľudmi, rozširovaniu obzorov, mnohí sa rozhodli kvôli cibreniu si vlastnej pamäti, či kvôli možnosti čítať v danom jazyku knihy, či pozerať filmy.

Rozhodnutie padlo, ale ako na to?

Urobte všetko preto, aby učenie bolo pre vás príjemné

Koľkokrát ste už niečo s odhodlaním začali, ale rýchlo vás to prestalo baviť? Nadšenie by aj bolo, ale po nejakom čase vám to prestalo "chutiť". Je veľmi dôležité, aby ste si našli svoj spôsob, ak radi čítate, učte sa čítaním, ak radi pozeráte filmy, učte sa veľa cez ne, ak máte radi hudbu, učte sa cez piesne. Vytvorte si pri učení príjemné prostredie. Keď sa budete učiť radi, nebudete sa musieť do toho nútiť a budete mať z toho radosť. Určite to už máte odskúšané v iných oblastiach, že keď ste uvoľnení, napredujete rýchlejšie.

Precvičujte si jazyk často a pravidelne

Vyberte si spôsoby učenia, ktoré sú vám príjemné a vytvorte si také podmienky, aby ste sa učili každý deň. Vždy sa to dá niekde vtesnať. Naplánujte si to a majte v tom systém. Môžete si dať svoju "hodinku" hneď ráno a učiť sa nové slová a frázy, môžete napríklad cestou do práce počúvať v aute nejakú audioknihu, stretnúť sa s priateľmi a v danom jazyku sa rozprávať, nájsť si nejakého parťáka na rozprávanie cez internet, prečítať si ďalšiu časť z knihy, pozrieť si film, možností je veľmi veľa. Vyberte si to svoje a robte to často a pravidelne.

Rozprávajte aj s chybami

Určite ste sa už stretli s takými ľuďmi, ale možno aj vy ste ten prípad, že ako tak ovládate nejaké pravidlá v jazyku, ale ani za svet z vás nič nevyjde, pretože sa bojíte, že urobíte chybu, že vám nikto nebude rozumieť, alebo vy nebudete chápať, čo iní rozprávajú. V tomto sú nám naozaj príkladom deti, ktoré nad týmito vecami nerozmýšľajú a rýchlo sa učia. Rozprávajte, rozprávajte, rozprávajte. Aj s chybami. Nebojte sa ich.

Keď ste uvoľnení, napredujete rýchlejšie

Zamerajte sa najskôr na kľúčové slová a frázy, ostatné príde neskôr

Na čo by nám bolo, keby sme napríklad vedeli pomenovať všetky druhy jedla, ale nedokázali by sme si v obchode žiadne vypýtať? Zamerajte sa najskôr na dôležité slová, ktoré vám pomôžu vytvárať základné životné frázy, nepotrebujte poznať význam každého slova, to príde praxou neskôr. Zamerajte sa na počúvanie jazyka z reálneho života.

Rozprávajte aj s chybami.

Linguanna. Komunikuj v angličtine a slovenčine. 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!