Ako začať s učením jazyka?

25.05.2017


Poznáte ten strach, ktorý vám nedovolí ísť vpred? Chcete niečo urobiť, ale stále vás niečo brzdí? Už dlho sa odhodlávate s učením jazyka začať, ale neviete sa naštartovať? Napadlo mi, že je to presne ako s mojim plávaním.

Dlhú dobu som sa bála vody. Boli sme na dovolenke, všetci si veselo užívali plávanie ja som si na kraji potichu močila nohy a aj to so strachom, že sa odrazu zdvihne hladina a ja sa utopim:) To nemá žiadnu logiku, viem iba to, že som sa ukracovala o čaro z pohybu vo vode. Štvalo ma to.

Raz som si povedala "aaa stop!!!. Dychtivo som vygooglila "intenzívne víkendové kurzy plávania" a začala ich navštevovať. Začiatky boli neisté, nešlo mi to, tajne som chodila cvičiť dýchanie pod vodou počas týždna a tešila sa z malých pokrokov. Naučila som sa to!!!. Viete, kde nastal ten najväčší zlom? Keď som bojovala so svojim strachom, analyzovala situáciu vo vode a trénerka mi jednoducho povedala: "Nerozmýšľaj nad tým toľko, urob to, skúšaj, nič sa ti nestane, ked urobíš chybu, pomôžem ti."

Presne to isté je aj so začiatkom alebo pokračovaním učenia sa jazyka. Treba sa do toho naozaj hodiť. Potom cvičiť, trpezlivo bojovať a tešiť sa z učenia nových vecí. Pri kurze plávania som mala v hlave motivačné video ako plávam s priateľmi a je mi dobre. Stalo sa to skutočnosťou. Dajte si aj vy na začiatku niečo, čo vás bude ťahať vpred, napríklad ako vediete rozhovor v cudzom jazyku, alebo si v tomto jazyku pozeráte film, čítate knihu, snívate, zvládate pracovný pohovor atď. Stále robím veľa chýb pri plávaní, ale stále sa aj zdokonaľujem. Podobná je aj táto jazyková cesta, bude to chcieť istú prácu, ale radosť z výsledkov bude naozaj stáť za to.

Treba sa do toho naozaj iba hodiť. 


Linguanna. Komunikuj v angličtine a slovenčine. 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!